Binicilik, kısaca ata binme becerisidir. Binicilik; atı iyi durumda kullanma sanatı olup bu iyi durum, atı tam yerinde, sakin, zamanında, güven içinde ve olabildiğince işe uygun kuvvet sarf ettirerek kullanma becerisidir. Biniciliğin tarihi çok eski zamanlara kadar uzanır.

Binicilik sporunun ilk izlerine, tarihte ilk Türk devleti olarak bilinen ve Çin’de yaşamış olan Chou “Çu” sülalesinin hâkimiyeti döneminde rastlanmaktadır. Türk asıllı imparator Hiao’dan (M.Ö. 900) söz eden kronikler, kendisinin mükemmel bir at ustası (binici) olduğunu yazmaktadırlar. Ata ilk binen kavim Türklerdir ve atlar ilk kez Türkler tarafından ehlileştirilmiştir.

 

Çatalay Binicilik Atlı Spor Kulübü tesislerinde, At Binicilik Eğitimi, her düzeyde katılımcı için ferdi binicilik eğitimi, profesyonel eğitmenler tarafından verilmektedir.Kapalı ve açık manejlerimiz ile yetiştirdiğimiz sporcularımız çeşitli kategorilerde Kulübümüzü başarı ile temsil etmektedir.

 

cropped-atli-spor-large.png

BİNİCİLİK HİZMETLERİMİZ

Çatalay Binicilik Atlı Spor Kulübü tesislerinde, her düzeyde katılımcı için, ferdi binicilik eğitimi, profesyonel eğitmenler tarafından verilmektedir.Kapalı ve açık manejlerimiz ile yetiştirdiğimiz sporcularımız çeşitli kategorilerde Kulübümüzü temsil etmektedir.


 

 

010-large(2)

ENGEL ATLAMA

Binicilik sporunun önemli bir dalı olan engel atlama, müsabakalarda oldukça ilgi gören, teknik anlamda disiplinli bir çalışma gerektiren bir spordur. Kulübümüz profesyonel atlarımız ve antrenörlerimizle eğitim verilmektedir.Tesisimizde, deneyimli eğitmenler eşliğinde, özel eğitimli atlarla ve uygun zeminli manejlerde, gereken seviyeye gelen binicilerimize engel atlama eğitimi verilmektedir. Amacımız, değerli sporcular yetiştirmektir.

 


063-largeDRESAJ (AT TERBİYESİ)

Dresaj yani at terbiyesi dalında ise, adından da anlaşılacağı üzere atın binici tarafından terbiyesi, itaati, ileri gidiciliği ve hareketlerinin teknik ustalığı ölçülür. Binicinin hareketleri de aynı şekilde olabildiğince az gözükmeli ve estetik olmalıdır.

 


063-large

ENGEL ATLAMA NEDİR ?

Engel atlama, manej denilen biniş alanına kurulan parkuru en kısa sürede ve hatasız tamamlamayı gerektirir. Binicinin ve atın uzmanlığı arttıkça engel yükseklikleri de artar.

Barkın Çatalay at yarışı